»Četrtošolci, zajeti v raziskavi, so danes v šestem razredu in ravno so pisali nacionalni preizkus iz znanja slovenščine. Ta bo morda pokazal morebiten napredek.«
»Kot so za STA pojasnili na Državnem izpitnem centru (RIC), so nacionalni preizkus znanja v Sloveniji uvedli v šolskem letu 2001/02.«
»Znanje slovenščine pri današnjih učencih je dobro.«
»Nacionalno preverjanje znanja potrebujemo.«
»Zmotila jih je njegova komunikacija in niso se strinjali z ukinitvijo dveh rokov za preizkuse znanja.«
»Ta povezanost je skoraj zamrla, so pa dobri odnosi in širjenje znanj zelo pomembni za vse priseljence iz republik nekdanje skupne države, saj je dobro poznavanje svojega maternega jezika bistveno za dobro znanje slovenščine.«
»Kolegica se, recimo, sprašuje, koga bo dala učiti v deveti razred, tja, kjer bodo pisali nacionalne preizkuse znanja, ki bodo šteli za točke potem za naprej. Koga bo dala učiti, ker matematika ne dobi. Samo enega potrebuje, pa ga ne dobi.«
»Ti zaradi svojih kulturnih navad in jezika, ki je slovenščini nesoroden – v primerjavi z bosanščino, srbščino ali makedonščino, tudi ukrajinščino in ruščino –, težje izpolnijo pogoj osnovnega znanja slovenščine in so v nadpovprečnem deležu zastopani med državljani tretjih držav, ki jih je moral zavod za zaposlovanje zaradi neizpolnjevanja pogoja iz 8.a člena zakona o urejanju trga dela izpisati iz svojih evidenc.«
»V slovenščini smo dvočrkje ei izgovorno prevzeli iz nemščine, tako se je ustalil izgovor [hájneken].«
»Da bi rezultat nacionalnega preverjanja znanja imel tudi vpliv na vpis v srednjo šolo, ki ima omejitev.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju